Historia Piaseczna

Piaseczno to miasto powiatowe znajdujące się w województwie mazowieckim. Sąsiaduje z warszawską dzielnicą Ursynów, a zaledwie 17 kilometrów dzieli je od centrum miasta Warszawy. Dzięki takiemu położeniu w Piasecznie szybko rozwija się budownictwo, a wiele zagranicznych firm decyduje się na założenie tu swojej siedziby w Polsce. Jest tu bowiem trochę taniej niż w Warszawie, a kwestia 17 kilometrów nie jest odległością zniechęcającą. Co więcej, w 2010 roku magazyn Forbes uznał miasto Piaseczno za najatrakcyjniejsze miasto w Polsce dla biznesu.

Piaseczno jest jednym z najstarszych miast położonych na Mazowszu. Jego historia sięga pierwszej połowy XV wieku. Jest to także miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego. Jego położenie korzystnie wpływało na jego rozwój. Prawa miejskie otrzymało w 1429 roku od księcia Janusza I. Największy rozkwit miasta przypadł na okres szesnastego wieku, kiedy to Piaseczno stało się miejscem tradycyjnych targów i jarmarków. Dowodem na ten fakt jest pozostała wspaniała architektura, a szczególnie jej najpiękniejszy przykład, kościół św. Anny. Ten barokowy obiekt architektury sakralnej jest numerem jeden wśród turystów. Drugim ważnym obiektem jest ratusz z połowy XIX wieku.

Miasto oparło się także wielu zawieruchom wojennym, jak choćby I czy II wojna światowa. Okolice miasta są bogate w liczne miejsca pamięci poległych żołnierzy dzielnie walczących w obronie miasta i Polski. Warto wspomnieć o wielkiej bitwie, która rozgrywała się niedaleko Piaseczna, pod Gołkowem. Potyczka miała miejsce w lipcu 1794 roku podczas powstania kościuszkowskiego. Siedem tysięcy sześćset osób walczyło pod rozkazami generała Józefa Zajączka. Także po wybuchu powstania styczniowego pod miastem toczyły się mniejsze i większe potyczki zbrojne. Największa z nich rozegrała się pod Piławą w1963 roku. Celem tej walki było odbicie polskich jeńców z rąk rosyjskich. Na czele stał major Władysław Kononowicz, naczelnik wojskowy z powiatu Czarskiego. Niestety, akcja okazała się niepowodzeniem.

W 1870 roku Piaseczno utraciło prawa miejskie i została określona jako osada gminna. Na przełomie XIX i XX wieku Piaseczno liczyło dwa tysiące siedemset sześćdziesiąt mieszkańców. Pod koniec XIX wieku osada zyskała dwa nowe połączenia wąskotorowe z Warszawą. Miastem zarządzał wójt wybierany na trzyletnią kadencję przez ogólne zebranie członków gminy. Członkiem można było zostać poprzez nabycie nieruchomości. Kandydatura wójta musiała być zatwierdzona przez naczelnika powiatu, którym zawsze był Rosjanin. W Piasecznie swoje siedziby postanowiły mieć zgromadzenia garncarzy, kowali, młynarzy, stolarzy, bednarzy i stelmachów. Było tu także przedstawicielstwo fachu szewców.

12 września 1916 roku Piaseczno odzyskało prawa miejskie. W trakcie działań wojennych w latach 1939 – 1945 roku miasto bardzo ucierpiało, a mnóstwo jego mieszkańców straciło życie. Obecnie miasto upamiętnia swoich mieszkańców, którzy walczyli za wolny kraj w kilku pomnikach pamięci na terenie całego powiatu.