Zobacz również

Jaka klimatyzacja do biura będzie najlepsza?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

W wielu nowoczesnych biurowcach montuje się zaawansowane układy klimatyzacyjne i wentylacyjne, które doprowadzają świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze do każdego pomieszczenia. Gdy jednak twoje biuro znajduje się w starszym budynku bez klimatyzacji, powstaje pytanie – jak poradzić sobie podczas gorącego lata?

 

W sprzedaży znaleźć można wiele różnych modeli klimatyzatorów przeznaczonych zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i biur. Można podzielić je zasadniczo na dwa rodzaje – klimatyzatory przenośne oraz montowane na stałe. Te pierwsze są tańsze i można zmieniać ich pozycję, niemniej jednak są mniej wydajne i mogą hałasować, drugie z kolei montuje się na ścianie, pracują ciszej i skuteczniej chłodzą powietrze, niemniej jednak są też droższe od modeli przenośnych. Ponadto trzeba mieć pozwolenie na ich montaż, ponieważ wymagają one wykonania otworu w ścianie wychodzącego na zewnątrz i montażu jednostki zewnętrznej.

 

Klimatyzatory przenośne do biura

Do tego rodzaju kategorii zalicza się klimatyzatory typu monoblok oraz klimatyzatory wodne, czyli klimatory lub klimatyzery. To dobry wybór wtedy, gdy klimatyzacja ma być przenośna, ponieważ biuro jest wynajęte i nie wiadomo, jak długo będzie się z niego korzystać. Także sprawdzają się wtedy, gdy nie ma technicznej możliwości montażu urządzenia na stałe.

 

Ceny klimatyzatorów typu monoblok zaczynają się od około 800-1000 złotych, ale mocniejsze modele są już droższe, dlatego trzeba dostosować je do kubatury pomieszczenia. W tym przypadku trzeba jednak wystawić za okno lub do kratki wentylacyjnej rurę odprowadzającą powietrze. Klimatory wodne to wydatek rzędu 200-400 złotych, nie muszą już korzystać z rury, ale za to są mniej skuteczne i przeznaczone głównie do mniejszych pomieszczeń, ponieważ działają na schłodzoną wodę, lód lub specjalne wkłady, które trzeba też schłodzić, więc gdy nie ma się dostępu do lodówki, sprawa się komplikuje.

 

Klimatyzatory montowane na stałe w biurze

Jeżeli interesuje cię bardziej wydajna i cicha klimatyzacja do biura, lepszym rozwiązaniem będzie ta na stałe. Najlepiej sprawdzają się wtedy urządzenia typu split, które składają się z jednostek zewnętrznej i wewnętrznej połączonej przewodem. Ich cena jest już jednak wyższa – kosztują od około 1500 złotych wzwyż i wymagają montażu przez fachową ekipę, co dodatkowo zwiększa koszty.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy