Kutlura w mieście Piaseczno

Piaseczno leży niedaleko od centrum Warszawy, a to wpływa bardzo korzystnie na możliwości, jakie mają jego mieszkańcy w korzystaniu z kultury. Koncerty, przedstawienia teatralne, festyny to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na turystów oraz mieszkańców miasta i Gminy Piaseczno.

W samym mieście znajduje się Centrum Kultury, które ma za zadanie przede wszystkim realizację zadań z zakresu edukacji kulturalnej i wychowania poprzez sztukę. To także miejsce warunkujące rozwój dla amatorskich ruchów artystycznych, mające rozpoznać i zaspokoić potrzeby oraz zainteresowanie sztuką i wiedzą z tego zakresu. Centrum ma gromadzić, dokumentować, tworzyć, chronić i udostępniać dobra kultury, ma także tworzyć warunki do rozwoju folkloru, rękodzieła artystycznego i ludowego. Aby tak się działo należało odpowiednio „zaprojektować” Centrum, by spełniało wszystkie wskazane powyżej zadania. Zatem w jego strukturach działają między innymi Muzeum Regionalne w Piasecznie, Kluby Kultury działające na terenie całej gminy, są także Dział edukacji kulturalnej i Dział Programowania i Organizacji Imprez. W ramach Centrum wyodrębniono także „Przystanek Kultura”, który jest miejscem zajęć i warsztatów.

Ważnym elementem rozwoju kultury w Gminie i Mieście Piaseczno jest Biblioteka. Miejska Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno powstała w 1947 roku, a obecnie mieści się w budynku przy ulicy Kościuszki 49. Obecnie jej księgozbiór liczy prawie sto siedemdziesiąt trzy tysiące pozycji. Czytelnicy mają do dyspozycji literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, lektury szkolne, literaturę popularnonaukową, prasę oraz audiobooki. W Piasecznie mieście i gminie funkcjonuje cała sieć biblioteczna. Do jej elementów zalicza się biblioteka główna, w tym oddział dla dorosłych z czytelnią, oddział dla dzieci i młodzieży. Funkcjonuje także aż dziewięć filii biblioteki w Piasecznie-Osiedle, Bogatkach, Chojnowie, Głoskowie, Jazgarzewie, Józefosławiu, Zalesiu Dolnym, Zalesiu Górnym i w Złotokłosiu.

W Gminie i Mieście Piaseczno dużo się dzieje. Można na przykład odwiedzić Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej (PZPR), który trwa cyklicznie od 1996 roku. Jest to przegląd piosenki wszelakiej dla twórców i odtwórców piosenek. Festiwal ma swój początek w działaniach zespołu Parasol Poetica, którego członkowie podjęli decyzję o zorganizowaniu przeglądu piosenki autorskiej. Ponieważ w całym kraju jest mnóstwo imprez o podobnym charakterze, ostatecznie zdecydowano, że podczas festiwalu będzie można zaprezentować wszystko co się chce, o ile będzie to w formie piosenki. Od 2006 roku PZPR wpisano na listę przeglądów kwalifikujących do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.