Piesze i rowerowe szlaki w Gminie Piaseczno

Gmina i Miasto Piaseczno oferują wiele ciekawych atrakcji dla turystów oraz wszystkich tych, których interesuje historia i sztuka tego regionu Polski. Są tu przepiękne zabytkowe budowle sakralne i świeckie, dworki, zameczki, pałacyki, zespoły parkowe i wiele, wiele innych ciekawych miejsc do odwiedzenia. Dlatego stworzono ścieżki piesze i rowerowe, by można było odwiedzić chociaż część tych wspaniałych miejsc.

Dla piechurów, a także wszystkich amatorów będących wielbicielami pieszych wycieczek, Gmina Piaseczno oferuje szlaki turystyczne piesze, które podzielono ze względu na stopień trudności na poszczególne kolory – od czarnego, czyli najtrudniejszego, przez czerwony, żółty i zielony. Szlak czarny, najtrudniejszy, startuje w Zalesiu Górnym i biegnie przez Dąb Stephana, rezerwat „Uroczysko Stephana”, rezerwat „Piławski Grąd”, Chojnów, Pilawę oraz rezerwat „Chojnów”. Szlak umożliwia podziwianie atrakcyjnych krajobrazów latem dla pieszych, a zimą dla narciarzy śladowych. Spore fragmenty sosnowego boru ukazują zwiedzającym zabytkowe drzewa. Można także podglądać ptaki oraz przyrodę. Na szlaku miłośnicy historii znajdą kilka pomników pamięci narodowej z czasów II wojny światowej.

Szlak zielony został wytyczony Lasami Chojnowskimi. Zaczyna się w Złotokłosiu i biegnie przez Szczaki, Urocze, uroczysko Łoś, uroczysko Piskórka, Jaroszową Wolę, Krupią Wólkę, Ustanówek, uroczysko Nowinki, Kamień Stephana, rezerwat Stephana, rezerwat Chojnów i kończy się w Konstancinie-Jeziornej. Trasa łącznie liczy 34 kilometry. Można po niej iść pieszo, jechać rowerem czy przebyć ją na nartach śladowych. Podczas jej przebywania można zrobić sobie odpoczynek w uroczysku Łoś, albowiem są tam stoły, ławy, deszczochrony i pole namiotowe.

Szlak żółty wiedzie przez Prażmów, uroczysko Piskórka, Zalesie Górne, Zalesie Dolne do Piaseczna. Trasa liczy łącznie 27,6 kilometrów, a szlak wiedzie przez rzadko odwiedzane partie Lasów Chojnowskich, stawy rybne, rzeczkę, willową zabudowę Zalesia Dolnego i Górnego, a także zabytki Piżmowa. Na trasie turysta zobaczy wiele wspaniałych pomników przyrody, głazów narzutowych, a także odpocznie w miejscu wypoczynkowym zwanym Zimnymi Dołami. W piżmowie warto zobaczyć klasycystyczny kościół z XIX wieku oraz dwór Ryców z XIX wieku.

Szlak czerwony został wytyczony przez Magdalenkę, Kuleszówkę, Wólkę Pracką, Runów, Głosków-Zielone, rewerwat „Biele Chojnowskie”, Łbiska i Zalesie Górne. Cała trasa liczy 22 kilometry. Szlak Magdalenka – Zalesie Górne wiedzie przez fragment Podwarszawskiego Szlaku Okrężnego. Warto zatrzymać się na dłużej w rezerwacie „Biele Chojnowskie”, gdzie można podziwiać piękną roślinność. Szlak ten jest wskazany zarówno dla wędrówek pieszych jak i rowerowych.

Szlak Magdalenka – Zalesie Górne: (szlak czerwony)
Magdalenka- miejsce pamięci narodowej w Lasach Sękocińskich (1,5 km) Kuleszówka (5,1 km) – Wólka Pracka (10,5 km) – Runów (13,1 km) – Głosków-Zielone (15,4 km) – rezerwat “Biele Chojnowskie” (16,4 km) – Łbiska (19,0 km) – Zalesie Górne (22,0 km).
Fragment Podwarszawskiego Szlaku Okrężnego. Połączenie Lasów Sękocińskich z Chojnowskimi. Kilka miejsc interesujących krajoznawczo, zwłaszcza florystyczny rezerwat “Biele Chojnowskie”. Szlak dla pieszych i rowerzystów.

Rowerowe

Trasa zielona – Chojnowski Szlak Rowerowy
Kabaty – Rezerwat Las Kabacki – Julianów – Piaseczno – Żabieniec (12km) i dalej w stronę gminy Góra Kalwaria do Czerska ( 45km).

Trasa czarna – 15 km
Obory – Rezerwat Obory – Czarnów – Rezerwat Chojnów – Zalesie Górne “Ośrodek Wisła”

Trasa niebieska – Oborski Szlak Rowerowy
Kabaty – Konstancin-Jeziorna – Obory – Słomczyn – Góra Kalwaria ( 27km)

Trasa granatowa – 17 km – w trakcie wyznaczania
Służewiec stacja PKP – Pyry- Nowa Iwiczna – Piaseczno

Trasa czerwona – 45 km – w trakcie wyznaczania
Kabaty – Rezerwat Las Kabacki – Józefosław – Mysiadło – Piaseczno – Zalesie Dolne – Rezerwat Uroczysko Stephana – Orzeszyn – Baniocha – Góra Kalwaria

Trasa żółta – 25 km – w trakcie wyznaczania
Żabieniec – Rezerwat Uroczysko Stephana – Nowinki – Krępa – Sierzchów – Góra Kalwaria – Czersk