Zobacz również

Pompy obiegowe stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Pompy obiegowe to maszyny roboczy, których głównym celem jest wywołanie przepływu cieczy w obiegach instalacji grzecznych lub chłodzących. Znajdują one również zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania.

 

W większości rodzajów układów grzewczych stosuje się wymuszony obieg wody z wykorzystaniem pomp obiegowych. Często są one wbudowane w kocioł, ale jeżeli tak nie jest, wówczas konieczne jest dokupienie odpowiedniej pompy obiegowej.

 

W domowych instalacjach najczęściej wykorzystuje się bezdławicowe pompy hermetyczne, które wyróżniają się wysoką sprawnością i nie wymagają smarowania oraz wymiany uszczelnień, ponieważ woda, która przez nie przepływa, chłodzi silnik i smaruje łożyska ślizgowe. Korpus tego rodzaju pomp wykonany jest zwykle z wysokiej jakości żeliwa, z kolei wirniki ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Dobre pompy bezdławicowe mogą pracować przez okres nawet 15-20 lat bez konieczności wymiany.

 

Jak wybrać dobrą pompę obiegową do C.O.?

W sprzedaży znajduje się wiele różnych typów pomp obiegowych i należy dobierać je zawsze pod względem parametrów technicznych, aby zapewniły optymalną wydajność pracy w połączeniu z daną instalacją centralnego ogrzewania. Pod uwagę bierze się w szczególności natężenie przepływu, które powiązane jest z wydajnością pompy, a także potrzebną wysokość podnoszenia. Na podstawie tych dwóch parametrów określa się punkt pracy pompy obiegowej – powinien on znajdować się w zakresie jej najwyższej sprawności w środku charakterystyki. Obliczenia tego rodzaju mogą być trudne w przypadku mniejszych domów jednorodzinnych, gdzie instalacje C.O. także są niewielkie, dlatego zaleca się wtedy wybieranie pompy mającej wydajność i wysokość podnoszenia o około 10-20% niższej niż obliczona.

 

Jeżeli chodzi o marki, obecnie także jest w czym przebierać – wielu klientów decyduje się na popularne modele, na przykład częstym wyborem jest pompa Wilo, producenta, który od lat zajmuje się oferowaniem wysokiej klasy pomp obiegowych stosowanych w ogrzewnictwie, klimatyzacji, chłodnictwie i zaopatrzeniu w wodę.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy