Zabytki Gminy i miasta Piaseczna

Gmina i miasto Piaseczno, położone w obecnym województwie mazowieckim, posiadają liczne okazy roślinne zaliczane do pomników przyrody, a także bardzo wiele przykładów architektury z różnego okresu, dlatego warto odwiedzać takie miejsca. Oto kilka przykładowych budynków, pomników przyrody, które w te wakacje warto zobaczyć.

Przede wszystkim warte zobaczenia są zabytki. Przede wszystkim dwór w Brześcach. Jest to bowiem ciekawy przykład architektury dworkowej najprawdopodobniej z XVIII wieku. Historycy budowę dworku przypisują braciom Janowi i Jakubowi Fontanom. Między 1784 a 1791 rokiem właścicielem wsi Brześć był Jan Kanty Fontana, który żył w latach 1731 – 1800. Fontana był architektem, geometrą i burgrabią Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego brat, Jakub, także był architektem. Stąd teorie, że bracia we współpracy postawili ów dworek, który cieszy oczy do dziś.

Innym ciekawym przykładem zachowanej zabudowy dworskiej są Drozdy, w których znajduje się dwór i rządcówka z końca XIX wieku. Dwór powstał w otoczeniu parku. Innym pięknym dworem jest Głosków, który datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. W późniejszych latach dwór został przebudowany, a do dziś zachowały się wyłącznie resztki pięknego parku krajobrazowego. Dobrym przykładem dworu mazowieckiego jest także Jarzębiec z końca XVIII wieku. Otacza go park o powierzchni sześciu hektarów wraz z zabudowaniami gospodarczymi z początku XIX wieku. Obecnie znajduje się tu siedziba Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN.

Gmina obfituje także w pomniki przyrody. Wart zobaczenia jest ten w Derdach. Są tu piękne dęby szypułkowe. W tej miejscowości jest także park leśny o powierzchni ponad dwunastu hektarów, który został założony w XVIII wieku. Rosną tu trzy dęby szypułkowe, a każdy z nich jest pomnikiem przyrody. Od 1881 roku znajduje się tu Dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tutaj także przez kilka tygodni w kwietniu i maju 1936 roku mieszkała święta Faustyna Kowalska.

Ciekawym przykładem architektury między wojennej jest murowany kościół w Jazgarzewie, który powstał w latach 1923-1928. Autorem pomysłu jest Konstanty Jakimowicz. Kościół zajął miejsce spalonej świątyni drewnianej, która powstała w 1765 roku. Kościół spłonął podczas działań wojennych w 1915 roku, podczas walk niemiecko-rosyjskich. Wraz z nową parafią nadano nowego patrona, św. Rocha. Jazgarzew należy do miejscowości najstarszych na Mazowszu. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIV wieku. Naukowcy podejrzewają, że pierwszy kościół powstał tu w II połowie XIV wieku.

Można by jeszcze długo wymieniać budynki, parki czy pomnik przyrody, które warto zobaczyć odwiedzając miasto i gminę Piaseczno. Warto tu przyjechać o każdej porze roku, bowiem piękne okoliczności przyrody usatysfakcjonują każdego wymagającego turystę.